September er måneden hvor de fleste seriene starter en ny sesong, for ikke å snakke om alle de splitter nye seriene. Vi tar en titt på hvordan seriene har gjort det på seerfronten.
Det er en nådeløs hverdag for serier. Med mindre serien heter Mad Men bryr sjefene i TV-selskapene seg fint lite om hva kritikerne elsker eller ei, hvis de ikke viser gode tall vises det ingen tommel opp.
I oversikten under bruker vi begrep som «rating», noe vi vil komme tilbake med mer detaljert informasjon om senere. Merk at hva som er gode seertall og god rating varierer fra kanal til kanal og dag til dag. Det skal ikke være enkelt.
Snart får vi også opp vår egen serieprognose, med oversikt over hvordan serien gjør det i forhold til å bli fornyet eller kansellert. Stay tuned!
De som kan juble:

2 Broke Girls – 37% ned ift premieren, men fortsatt imponerende 4.5 rating (18-49). Premieren var den beste for en komedie siden september 2001.
How I Met Your Mother – Opp 31% i forhold til forrige sesongs premiere. Veteranen ser ikke ut til å ville gi seg med det første.
Mike & Molly – serien tok rekord med nesten 14 millioner seere.
Modern Family – Den sanket inn Emmy’er og ble belønnet med 18% oppgang.
Sons of Anarchy – Premieren var tidenes mest sette for en FX-serie. 6.5 millioner seere, det er bare til å sprette champagnen.
Two and a Half Man – 28 millioner seere er rekord for serien. Et forventet større fall til episode 2, men uansett bunnsolid. Serien lever videre uten Charlie Sheen. Les mine tanker om sesongpremieren.
De som kan si seg fornøyde:

American Dad – Grei start, holder seg noenlunde stabilt.
Blue Bloods – 9 prosent ned i forhold til premieren, men den var mest sett fredag kveld foran CSI: NY. Litt fornøyd kan man være, men bare litt.
Castle – Startet svakt, men 2. episode ga den en 22% økning og skaper en positiv stemning.
Family Guy – 9 % ned, men fortsatt greit nok.
Hawaii Five-0 – Ikke verdens beste premiere, men det holder enn så lenge.
NCIS – Nesten 20 millioner så premieren.
NCIS: Los Angeles – Over 16 millioner seere, spin-offen holder stand.
New Girl – 10,3 millioner seere og en 4.8 rating. Det er godkjent for en ny komedie. Jakobs førsteinntrykk.
Pan Am – Til tross for at Desperate Housewives skuffet i timen før, tok Pan Am og økte kanalens seertall til nær 11 millioner. Er en av to nye serier som satser på 60-tallet og denne lykkes langt bedre både blant kritikere og seere. Flyvertinner banker Playboy-bunnies.
Raising Hope – Sesongpremiere nærmest identisk med fjorårets seriepremiere.
Revenge – 3.4 rating er godt nok for en ny serie.
Ringer – Den nye serien til Sarah Michelle Gellar ga The CW sine beste tall på en tirsdag på to år. Kanskje større forhåpninger, men godt nok for den kanalen. Jakobs førsteinntrykk.
Person of Interest – Kanskje ikke så bra som forventet, men fortsatt mest sett i sin sendetid. 13.2 millioner seere og en 3.1 rating.
The Big Bang Theory – Med Emmy-vinner Jim Parson vant serien torsdagskvelden med over 14 millioner seere.
The Secret Circle – 0.9 rating og 2 millioner seere må The CW si seg fornøyd med for ferskingserien på en så tøff torsdag. Kanalens beste serie for kvinner 18-34 for en torsdagskveld. Monas førsteinntrykk.
The Simpsons – Sterk som alltid. Serien vil sikkert overleve alle oss og underholde våre barnebarn.
Unforgettable – Solid start med nesten 14 millioner seere. Banket konkurrentene Body Of Proof og Parenthood.
Whitney – Premieren er ikke fantastisk, men grei nok for å holde liv i håpet om fornying.
De som kan si seg skuffet:

90210 – En av de dårligste startene for CW-seriene. Fortsatt for tidlig å si om det kan bli dommedag, men snubler ved start gjør den.
A Giftet Man – Startet stort sett like bra som siste sesongen av den lignende serien Medium. 1.4 rating (18-49). Det derimot, er smertegrensen for serien. Avhengig av å holde seg stabilt, helst øke, i forhold til premieren. Mitt førsteinntrykk.
Boardwalk Empire – 39% ned fra seriepremieren i fjor og 12% dårligere en sesongfinalen. En trøst er jo at kritikerne likte starten, som gir håp for bedring.
Charlie’s Angels – Elendig kritikk, men greit nok på seerfronten med 8.7 millioner seere. Men dette kan da ikke holde, spesielt mot konkurrentene? Mitt førsteinntrykk.
Community – Ned 23% fra forrige sesong. Ikke bra.
Criminal Minds – Svakeste sesongpremiere i seriens historie.
CSI – Ted Danson er ny sjef, men det hjalp lite. 9% fall fra 2010-premieren.
CSI: NY – 10% ned i forhold til forrige sesongs premiere. Et kjipt fall.
CSI: Miami – Er nå på under 10 millioner seere, halvparten av hva den var på sitt mest populære. Mer sannsynlig at dette blir siste sesong enn at den blir fornyet.
Desperate Housewives – Serien er alt bekreftet å være i sin siste sesong. Ned 28% gir seriens dårligste premieretall noensinne.
Fringe – Overraskende ble denne perlen fornyet. Fredag kveld er tøff og en nedgang på 20% i forhold til sesongpremieren året før. Med en 1.5 rating (18-49) bør det kunne holde til fornying, men det meste tyder på seertallene vil falle i forhold til premieren. Lavere enn 1.5 vil gjøre det nærmest umulig å få en 5. sesong av serien.
Glee – 32% ned i forhold til forrige sesongs premiere. Det forventes mer enn snaue 9 millioner seere.
Gossip Girl – 20% dårligere premiere enn forrige sesong.
Grey’s Anatomy – 24% ned i forhold til forrige sesongs premiere. Ouch. Tidenes dårligste premiere for serien. Liten trøst at det er beste tall for serien siden mars i fjor.
Harry’s Law – Serien vet å balansere på grensen. Trenger en boost for ikke å falle ned i avsluket.
Hart of Dixie – 0.8 rating (18-49) og 1,7 millioner seere gjør den til CWs dårligste debutant.
Law & Order: SVU – Ned 28 prosent til sin dårligste premiere noensinne.
Nikita – 0.6 rating og 1.9 millioner seere er i grenseland. Ny sendetid på fredag (overtar for Smallville) er nådeløs.
Parenthood – Serien nærmer seg stupet med en svak start.
Parks & Recreation – 38% ned, slike fall tåler den ikke lenge.
Supernatural – Premieren gjorde det like godt som forrige sesongs finale, men 25% ned i forhold til forrige sesongs premiere. Det svir.
Terra Nova – Med en foreløpig ranting på 3.1 og rundt 9 millioner seere er dette en skuffelse. Serien må gjøre det langt skarpere med den prislappen den har. Tøff konkurranse fra How I Met Your Mother og Dancing With The Stars.
The Good Wife – Sin dårligste sesongpremiere, ned 12%. Ikke overraskende, men samtidig skuffende fall med tanke på hvor godt den gjorde det med Emmy-nominasjoner.
The Mentalist – Mange seere, men ned 18% i forhold til forrige sesongs premiere. Merker den betydelig tøffere konkurransen på torsdager.
The Office – Mens Two and a Half Men tjente godt på ny stjerne, falt denne veteranen 11% uten Steve Carrell. Ikke hatt en så dårlig premiere siden sesong 1.
The Vampire Diaries – Lokomotivet til The CW merker, som resten av seriene som går torsdag, den tøffe konkurransen. Store fall og 1.2 rating. Fortsatt på trygg grunn, men dette svir for kanalen.
Up All Night – I sin 2. episode falt seertallene med 38%. 1.3 rating holder ikke.
De som kan få panikk:

Free Agents – Ned 38% i sin 2. episode, på vei ut for stupet. Steffens førsteinntrykk.
Prime Suspect – 6 millioner seere på en torsdag holder ikke. Dårligere enn konkurrentene Grey’s Anatomy og The Mentalist, som ikke akkurat imponerte de heller. Mitt førsteinntrykk.
The Playboy Club – Svak start, ytterlige 19% fall for episode 2. Gjør det dårligere enn forrige sesongs nykomling Chase, som for øvrig ble kansellert… Monas førsteinntrykk.
Uenig? Savner du en serie i oversikten? Rop ut og vi skal se hva vi finner ut 🙂
