Mia har sett alle de kleine dating-programmene «so you don’t have to»

Det er noe gøy med å se dating-programmer. Det å se andre drite seg ut, alt det dramaet som oppstår, innimellom glimter de til med selvinnsikt og personlig vekst, de må gjennom morsomme utfordringer, de bygger mange forhold i sin lille boble OG kanskje det jeg liker best med disse programmene: Det er noe fascinerende med å se mennesker så fri fra hamninger. De er jo på en måte mye friere enn de fleste av oss. Hvordan kan de finne på å gå sånn kledd, si det der, gjøre sånn mot andre, oppføre seg slik, ha slike meninger. Jeg vet de fleste som ser slike programmer dømmer dem på skjermen, men jeg må ærlig innrømme jeg drømmer litt. Tenk om jeg torde å være 1 % mer slik, at jeg var så autentisk meg selv at jeg sa det jeg mente, gjorde det jeg ville, og jobbet for målene mine, uten å la andres meninger være det som stoppet meg. Det er derfor jeg ser slike programmer. Løssluppenheten deres fascinerer meg.

Så, uten mer om og men, la oss se på noen favoritter innen dating-programmenes store verden og finne ut om noen av dem frister deg.

Annonse

Too Hot to Handle

Foto: Netflix

Too Hot to Handle er et morsomt datingprogram, der reglene er ganske enkle: Ingen kyssing, ingen ligging, ingenting slikt deltagerne ville gjort på en hver one-night-stand. Her er det emosjonelle og intellektuelle bånd som skal bygges. Deltagerne tror alltid de har meldt seg på et program som heter noe ala «Tropical Desires» og så videre, og de torturerte skrikene når de innser det er Too Hot to Handle de er med på er helt fantastisk. «Ro dere ned, bare vanlige uker hjemme for min del» tenker jeg overlegent, som om jeg hadde vunet med stil før jeg innser hvor trist den tanken egentlig er HAHA.

Programmet drives av en liten snakkende høyttaler som heter Lana, type Siri eller Alexa, som følger med på alle aktivitetene til deltagerne og trekker penger ifra pengesummen de kan vinne for hvert feilsteg. De blir sendt på en rekke workshops for å «finne seg selv» eller bli kjent med sine med-deltagere utenfor det fysiske, og innimellom får de ekstra vanskelige utfordringer som parr der de kan vinne tilbake penger om de motstår fristelsen.

Det som er artig med dette programmet er at deltakerne spiller om samme pengesum, som betyr at når noen ‘gjør feil’ går det utover alle, og gruppen begynner etter hvert å se at pengene renner ut og ta seg sammen. Mangelen på det fysiske åpner dem opp for å lære en annen måte å være sammen med partnerne sine på. Sundt, vil jeg si. Noen av dem lærer mye om seg selv på dette programmet og får faktisk mer respekt for enten seg selv eller det motsatte kjønn. Noen av dem drar også der ifra med dypere vennskap og forhold enn hva i allefall de har opplevd før. Det er ganske interessant å følge utviklingen deres.

Se Too Hot to Handle på Netflix

Fboy Island

Foto: HBO Max

Dette programmet er ganske gøy. Det er så ulikt andre dating-program jeg har sett. Tre kvinner med ekstremt sterke meninger og smaker, som pleier å ta elendige valg i menn, sier de er klar for å finne kjærligheten. De skal eliminere partnere blant en haug av menn fra uke til uke. Problemet? Halvparten av mennene er gode valg og halvparten er selverklærte f*ckboys som vinner penger om de klarer å bli valgt. Kvinnene får kun vite om de har eliminert Fboys eller Niceguys etter at valget er tatt fra uke til uke, så de må velge forsiktig og prøve å lytte til magefølelsen og kanskje ikke lytte så mye til vanlige dårlige vaner. Og prøve å ikke gå tom for Niceguys, for da vil valget om å bli med dem eller ta pengene falle i hendene på en Fboy. Ender de med en Niceguy får de dele pengene som et par.

Programmlederen er en artig komiker, som låner mye latter til programmet. Samtidig er ikke alle Fboys nødvendigvis ute etter å være slemme, de kan være veldig barnslige eller forpliktelsessky. Her er det mye å lære, og mange morsomme utfordringer å gjennomgå.

Se Fboy Island på HBO Max

True Love or True Lies?

Foto: Pluto TV

I denne serien møtes flere par som selv mener forholdet deres er perfekt, for å konkurrere om en stor pengepremie. Det de ikke vet er at blant dem er det noen som lyger, som ikke er forelskede par i det hele tatt. Man klarer de å luke ut falske forsøk på å vise kjærlighet? Hver uke skal noen elimineres, og klarer parene å eliminere et uekte par vil pengepremien går opp. Vi som seere vet heller ikke svaret. Kan du skille ekte kjærlighet fra falsk?

Se True Love or True Lies på Pluto.tv

Are You The one?

Foto: Netflix

En mengde mennesker stappes inn på et hotell sammen, så langt er plottet helt vanlig, men twisten her er at det er en forhåndsbestemt riktige partnere til hver av dem. Alle deltagerne konkurrerer i forskjellige grener for å vinne dater med hverandre og bli kjent. Gjennom ukene får de mange sjanser til å sende to av seg til The Truth Booth, hvor de får vite om dem to er hverandres perfekte partner eller ikke. På slutte av hver uke må de gruppere seg to og to, seg slik de tror parene er ment å være, for å se om de har gjettet rett og dermed dele 10 millioner kroner. Er ikke alle parene perfekt må de ta med den nye informasjonen og returnere til huset. Målet med denne serien er litt interessant, for det som ofte skjer er at par raskt dannes i huset, og om det så etter en runde i The Truth Booth viser seg at disse ikke er en perfekt match, blir det problemer. Skal de da gi slipp på hverandre så hver av dem kan finne sin perfekte match, eller skal de holde sammen og ødelegge for alle de andre som forsøker å finne ut hvem som er sanne par? Og om deres valgte partner skulle få bevist sin sanne partner, vil han/hun da begynne å tvile på forholdet og heller helle mot sin sanne partner? Det er spennende og interessant å følge med på dette programmet.

Se Are You The One? på Netflix eller Pluto.tv

Beauty and the Geek

Foto: Discovery+

Dette er kanskje ikke helt et dating program, men det føles ofte slik likevel. Mennesker som ser på utseendet som sin styrke skal matches med mennesker som ser på intellektet som sin styrke. Her er det både ego og usikkerhet hånd i hånd på begge sider, når en ‘Beauty’ og en ‘Geek’ skal hjelpe hverandre gjennom konkurranser med tema som avansert matte, klestrender, historie og sosiale ferdigheter. Det høres kanskje overfladisk ut, men ikke la deg lure, det er et program som hjelper begge de to ekstremene å balansere seg selv og lære nye ferdigheter. Det viser hvordan begge sider har så mye å tilby hverandre og kan vinne sammen, om de bare klarer å overkomme fordommene de har, samt sitt eget ego, og se personen bak masken.

(Programmet starter med geeky menn og vakre kvinner, men de senere sesongene har også rollene reversert.)

Se Beauty and The Geek på Discovery+

Hot Property

Foto: BBC iPlayer

Hvis du har Sky / Apple TV (UK) eller BBC iPlayer kan du se Hot Property, og det er verdt det. Programlederen Yung Filly er hele grunnen til å se dette programmet, han er utrolig morsom. I serien går han gjennom rommet til de single og snooper sammen med den som skal velge seg en date, og det er kun basert på soverommene at personen får velge seg en ‘utkåret’. Dette er et overfladisk og tullete program, don’t get me wrong, her er det lite kjærlighet å finne, men det er ekstremt morsomt, og jeg lo i allefall så jeg gråt av noen av disse episodene. Hele serien drives som sagt av Yung Filly, det er han som er stjernen i showet her. Anbefales. Om du ikke har de kanalene har BBC vært så snill å lagt ut en episode på youtube, så du i allefall kan få en smakebit.

Single’s Inferno

single's inferno

Koreanske dating program er helt sykt rare, men jeg kan ikke se vekk… Deltagerne er på en øy hvor de bor ganske primitivt, og må gjennom en rekke konkurranser for å sloss for en sjanse til å dra til paradis for en natt, hvor de bor i luksus på et hotell og kan snakke litt lettere og friere med hverandre. I inferno er det vanskeligere å bli kjent da alle jobber for samme menneskers tid og oppmerksomhet. Det som er så rart med dette programmet er dynamikken. Koreanere oppfører seg helt annerledes med hverandre enn det jeg er vandt til, og det er ganske interessant å prøve å vri hodet rundt det hele. Jeg skjønner ikke helt hvordan en person fra dag 1 kan bare bestemme seg for å forsøke å vinne samme jente uke etter uke for eksempel, selv om hun viser interesse for 3 andre gutter og ikke ham, og til slutt kan hun finne på å velge ham fordi det var søtt at han aldri en gang torde å se på henne. Jeg forstår ikke. Men det er gøy likevel. Her kan man lære litt om sosiale normer i andre land kan man si.

Se Single’s Inferno på Netflix

Om forfatter

Mia Carlsen
Mia Carlsenhttps://serienytt.no
Serienytts desksjef og selvutnevnte ninja. Jobber i skyggene. Sniker seg inn og ut av tekster og legger igjen små spor så naturlige du ikke legger merke til dem. Kan lokkes frem med te eller sjokoladekjeks.
Annonse

Premierenyheter
Se hva som kommer

Intervjuer
Bak kulissene

Personvern

Serienytt.no benytter «cookies» (informasjonskapsler). En cookie er en liten tekstfil som blir lagret på din harddisk av nettstedet du besøker. Filen inneholder informasjon og blir blant annet brukt til å støtte deg som bruker og til statistikk. Det medfører ingen sikkerhetsrisiko for deg, og gjør at vi kan tilby deg en tjeneste som virker best mulig. Funksjonen kan slås av i de fleste nettlesere gjennom et menyvalg som «innstillinger», «sikkerhet» e.l.