HBO holdt på tronen som den store Emmy-vinnerne, selv uten Game of Thrones. Mye er takket være seier til Succession og Watchmen. Pop-serien Schitt’s Creek ble den store vinneren innen komiserier.


  • Succession vant pris for beste drama, Watchmen vant for beste miniserie og Schitt’s Creek for beste komiserie.
  • Zendaya (Euphoria), Jeremy Strong (Succession), Catherine O’Hara (Schitt’s Creek) og Eugene Levy (Schitt’s Creek) vant pris for beste hovedroller.
  • Zendaya (Euphoria) er tidenes yngste til å vinne Emmy for beste kvinnelige hovedrolle i en dramaserie.
  • HBO ble mestvinnende nettverk med 30 seire, foran Netflix (21) og Pop TV (10).
  • Watchmen vant i 11 kategorier, som kun er en bak rekorden til Game of Thrones.

Schitt’s Creek-dominans

Schitt's Creek
Schitt’s Creek. Foto: Pop TV

Uten fjorårets vinner Fleabag å konkurrere mot stakk Schitt’s Creek av med det som var av priser innen komedie for sin siste sesong.

Schitt’s Creek har først kommet på Emmy-velgernes radar de siste par sesonger, som man antar er takket være at serien ble tilgjengelig på Netflix i USA. Den kanadiske serien ble vist på fjernsyn av POP TV, som for øvrig er samme kanal som viste Viaplay-serien Swedish Dicks.

I Norge ble Schitt’s Creek nylig tilgjengelig via TV 2 Sumo.

HBO forsvarte tronen

HBO satt spådommer om fremtidig Netflix- og Amazon Prime Video-dominans til skamme med å nok en gang vinne flest kategorier. Kanalen vant også de gjeveste prisene.

Annonse

Watchmen stakk av med pris for beste miniserie foran blant annet Unbelievable og Little Fires Everywhere, mens Succession fikk flere stemmer enn serier som The Handmaid’s Tale, The Mandalorian og Stranger Things.

Succession sesong 2. Foto: HBO Nordic
Succession sesong 2. Foto: HBO Nordic

For de nye strømmetjenestene Disney+ og Apple TV+ ble det henholdsvis 8 og 2 priser. Tradisjonelt sterke aktører som FX Networks (2), Showtime (1) og Hulu (1) måtte nøye seg med å bli plassert i skyggen.

Til neste års Emmy blir det enda flere om benet med serier fra HBO Max og Peacock som nok ønsker å knive om gjeve priser.

Nominerte og vinnere

Beste dramaserie

  1. Succession (HBO) – VINNER
  2. Better Call Saul (AMC) The Crown (Netflix)
  3. The Handmaid’s Tale (Hulu)
  4. Killing Eve (BBC America)
  5. The Mandalorian (Disney+)
  6. Ozark (Netflix)
  7. Stranger Things (Netflix)

Beste mannlige skuespiller (drama)

  • Jeremy Strong (Succession) – VINNER
  • Jason Bateman (Ozark)
  • Sterling K. Brown (This Is Us)
  • Steve Carell (The Morning Show)
  • Brian Cox (Succession)
  • Billy Porter (Pose)

Beste kvinnelige skuespiller (drama)

  • Zendaya (Euphoria) – VINNER
  • Jennifer Aniston (The Morning Show)
  • Olivia Colman (The Crown)
  • Jodie Comer (Killing Eve)
  • Laura Linney (Ozark)
  • Sandra Oh (Killing Eve)

Beste mannlige birolle (drama)

  • Billy Crudup (The Morning Show) – VINNER
  • Giancarlo Esposito (Better Call Saul)
  • Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)
  • Mark Duplass (The Morning Show)
  • Nicholas Braun (Succession)
  • Kieran Culkin (Succession)
  • Matthew Macfadyen (Succession)
  • Jeffrey Wright (Westworld)

Beste kvinnelige birolle (drama)

  • Annie Murphy (Schitt’s Creek) – VINNER
    Betty Gilpin (GLOW)
  • D’Arcy Carden (The Good Place)
  • Yvonne Orji (Insecure)
  • Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Marin Hinkle (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Kate McKinnon (Saturday Night Live)
  • Cecily Strong (Saturday Night Live)

Beste mannlige gjesterolle (drama)

  • Billy Crudup (The Morning Show) – VINNER
  • Giancarlo Esposito (Better Call Saul)
  • Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)
  • Mark Duplass (The Morning Show)
  • Nicholas Braun (Succession)
  • Kieran Culkin (Succession)
  • Matthew Macfadyen (Succession)
  • Jeffrey Wright (Westworld)

Beste kvinnelige gjesterolle (drama)

  • Julia Garner (Ozark) – VINNER
  • Laura Dern (Big Little Lies)
  • Meryl Streep (Big Little Lies)
  • Helena Bonham Carter (The Crown)
  • Samira Wiley (The Handmaid’s Tale)
  • Fiona Shaw (Killing Eve)
  • Sarah Snook (Succession)
  • Thandie Newton (Westworld)

Beste komiserie

  • Schitt’s Creek (Pop) – VINNER
  • Curb Your Enthusiasm (HBO) Dead to Me (Netflix)
  • The Good Place (NBC)
  • Insecure (HBO)
  • The Kominsky Method (Netflix)
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
  • What We Do in the Shadows (FX)

Beste mannlige skuespiller (komedie)

  • Eugene Levy (Schitt’s Creek) – VINNER
  • Anthony Anderson (Black-ish)
  • Don Cheadle (Black Monday)
  • Ted Danson (The Good Place)
  • Michael Douglas (The Kominsky Method)
  • Ramy Youssef (Ramy)

Beste kvinnelige skuespiller (komedie)

  • Catherine O’Hara (Schitt’s Creek) – VINNER
  • Christina Applegate (Dead to Me)
  • Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Linda Cardellini (Dead to Me)
  • Issa Rae (Insecure)
  • Tracee Ellis Ross (Black-ish)

Beste mannlige birolle (komedie)

  • Daniel Levy (Schitt’s Creek) – VINNER
  • Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
  • William Jackson Harper (The Good Place)
  • Alan Arkin (The Kominsky Method)
  • Sterling K. Brown (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Mahershala Ali (Ramy)
  • Kenan Thompson (Saturday Night Live)

Beste kvinnelige birolle (komedie)

  • Annie Murphy (Schitt’s Creek) – VINNER
  • Betty Gilpin (GLOW)
  • D’Arcy Carden (The Good Place)
  • Yvonne Orji (Insecure)
  • Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Marin Hinkle (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Kate McKinnon (Saturday Night Live)
  • Cecily Strong (Saturday Night Live)

Beste miniserie

  • Watchmen (HBO) – VINNER
  • Little Fires Everywhere (Hulu)
  • Mrs. America (FX on Hulu)
  • Unbelievable (Netflix)
  • Unorthodox (Netflix)

Beste mannlige skuespiller (miniserie)

  • Mark Ruffalo (I Know This Much Is True) – VINNER
    Jeremy Irons (Watchmen)
  • Hugh Jackman (Bad Education)
  • Paul Mescal (Normal People)
  • Jeremy Pope (Hollywood)

Beste kvinnelige skuespiller (miniserie)

  • Regina King (Watchmen) – VINNER
  • Cate Blanchett (Mrs. America)
  • Shira Haas (Unorthodox)
  • Octavia Spencer (Self Made)
  • Kerry Washington (Little Fires Everywhere)

Beste mannlige birolle (miniserie)

  • Yahya Abdul-Mateen II (Watchmen) – VINNER
  • Dylan McDermott (Hollywood)
  • Jim Parsons (Hollywood)
  • Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend)
  • Jovan Adepo (Watchmen)
  • Louis Gossett Jr. (Watchmen)

Beste kvinnelige birolle (miniserie)

  • Uzo Aduba (Mrs. America) – VINNER
    Holland Taylor (Hollywood)
    Margo Martindale (Mrs. America)
    Tracey Ullman (Mrs. America)
    Toni Collette (Unbelievable)
    Jean Smart (Watchmen)
Annonse
Abonner
Varsle om
guest
0 Comments
Innebygde tilbakemeldinger
Vis alle kommentarer