Første trailer for Star Trek Discovery har ankommet

Første trailer for Star Trek Discovery har ankommet. CBS-serien kommer på Netflix til høsten.

Ingen sci-fi franchise er større på seriefronten enn Star Trek med sin 50 år gamle historie, men det har gått 12 år siden forrige serie (Enterprise) takket for seg. I mellomtiden har kaptein Kirks eventyr blitt utforsket i storfilmer. 

Annonse

Star Trek Discovery er del av den amerikanske giganten CBS sin satsing på egen strømmetjeneste i USA. Første episode sendes der på TV, før resten av serien blir eksklusiv for strømmetjenesten i satatene. I verden for øvrig har Netflix rettighetene og gjør den tilgjengelig samtidig som i USA. 

Adskilt fra tidslinjen til de nye filmene

Serien er satt til 10 år før Kaptein Kirk, med Michelle Yeoh i rollen som kaptein Philippa Georgiou, Jason Isaacs som kaptein Lorca og Sonequa Martin-Green som offiser Michael Burnham.

Star Trek Discovery
Star Trek Discovery kommer høsten 2017. Foto: CBS

Serien skal vike fra tidslinjen satt i de nye Star Trek-filmene, hvor en tidsreise medførte at mye av det vi så i de originale seriene og filmene «opphørte» (samtidig som det ikke gjorde det, tidsreiser er som alltid narrativt forvirrende). 

Anerkjente Bryan Fuller (Hannibal) hadde ansvaret for prosjektet i startfasen, men ble ersattet med Gretchen J. Berg og Aaron Harberts. Skiftet ble forklart med Fullers travle program. 

Første sesong vil bestå av 15 episoder. Opprinnelig var serien planlagt å bli sendt i starten av året, før det ble utsatt til våren. Nå er altså høsten nytt tidspunkt for serien.

Forsinkelsene betyr ikke nødvendigvis at prosjektet er i overkant trøblete. Det eksisterer ikke et like stort press på CBS for å opprettholde tiltenkt dato når den ikke er satt opp på kanalens sendeskjema, noe som gir selskapet større frihet og fleksibilitet. På lik linje med hvordan eksempelvis Netflix opererer. 

Netflix Norge har de siste månedene også gjort tidligere Star Trek-serier tilgjengelig. 

Det kommer også et program hvor serien vil bli diskutert. Talking Trek vil være inspirert av Talking Dead, det populære programmet hvor nyeste episode av The Walking Dead diskuteres. 

Traileren kan du se øverst i artikkelen. 

Om forfatter

Vidar Daatland
Vidar Daatland
Vidar Daatland er grunnlegger og redaktør av Serienytt.no, som han startet i 2011. Med bakgrunn fra norsk mediebransje har han fulgt utviklingen i TV-serier og strømmemarkedet tett siden de første internasjonale plattformene gjorde sitt inntog i Norge.
Annonse

Premierenyheter
Se hva som kommer

Intervjuer
Bak kulissene

Personvern

Serienytt.no benytter «cookies» (informasjonskapsler). En cookie er en liten tekstfil som blir lagret på din harddisk av nettstedet du besøker. Filen inneholder informasjon og blir blant annet brukt til å støtte deg som bruker og til statistikk. Det medfører ingen sikkerhetsrisiko for deg, og gjør at vi kan tilby deg en tjeneste som virker best mulig. Funksjonen kan slås av i de fleste nettlesere gjennom et menyvalg som «innstillinger», «sikkerhet» e.l.