– I sin rikelighet var Justified en av de største

Etter 6 sesonger er enda en tv-serie flere av oss i Serienytt har fulgt nært og kjært over årene ferdig i dag.

Basert på verk av Elmore Leonard er serien skapt av Boomtown-skaperen og Band of Brothers-manusforfatteren Graham Yost. Fortellingen om U.S. Marshall Raylan Givens (Timothy Olyphant) som blir tvangsflyttet tilbake til hjembyen sin Harlan, Kentucky. Vi har i løpet av sesongene blitt kjent med andre kolleger i tjenesten og innbyggere i Harlan, som Raylan som oftest har en fortid med.

Annonse

Justified har utseende til et moderne westerndrama. Riktignok er serien mye mer enn bare et westerndrama. Etter å ha vært velskrevet, utmerket regissert og som oftest solid spilt av alle skuespillerne involvert i små og store roller har serien levert et av de rikeste dramaseriene det siste tiåret.

Med komplekse karakterer og dype temaer er gammel bitterhet og kompliserte familietilknytninger blitt utforsket. Den har også gitt fokus til spørsmål rundt klasse, eller spørsmål om Raylan virkelig er så annerledes fra de han jakter på. Vi blir over 6 sesonger også godt kjent med hans gamle venn og store rival Boyd Crowder (Walton Goggins), eks-kona Winona (Natalie Zea), Ava (Joelle Carter), hans kolleger Rachel (Erica Tazel) og Tim (Jacob Pitts) og deres alltids dønn ærlige sjefs Art (Nick Searcy).

Olyphant og Goggins har begge vært mye av kjernen til serien (Goggins ble mer med etter sesong 1). Den har hele tiden bygd opp den store konfrontasjonen mellom de to. Det har tatt sin tid for å komme dit , men på veien ditt har serien brukt disse to karakterene på en måte der både skuespillerne og karakterene er ingenting å klage på.

Du kan heller ikke unnlate å snakke om resten av seriens fantastiske rollegalleri. Alt fra en av de beste kvinnelige skurkene noen sinne i Mags Bennet (Margo Martindale) til hennes skrøpelige sønn Dickie (Jeremy Davies)  De eneste to skuespillerne som faktisk har fått Emmy denne serien dypt har fortjent mer av, i likhet med sin søsterserie The Americans, hvor Martindale også har en rolle.

Flere andre karakterer fortjener å bli nevnt. Wynn Duffy (Jere Burns), en mann som har like utrolige reaksjoner som det er utrolig hvordan han igler seg ut av dødelige situasjoner som skjer rundt han; Raylan sin kriminelle far Arlo (Raymond J. Barry), som ender opp med å bli en hjelper av Boyd; Ellstin Limehouse (Mykelti Williamson), en mann som både leder et eget samfunn i Haraln og oftest ser seg ut en måte å tjene noen store penger; og mange av seriens pappskaller som perfekt har markert sin plass i serien som Wade Messer (James LeGros) og Dewey Crowe (Damon Herriman).

Nå i sin siste sesong har også latt Mary Steenburgen gjøre en solid rolle som den mistenksomme og bitre Kathrine Hale, og Sam Elliott som gentlemann-skurken Avery Markham. Det kunne tatt sider å nevne alle karakterene som fortjener en benevnelse for deres gjesteroller på Justified over årene som også inneholder skuespillernavn som MC Gainy, Garret Dillahunt, Gerald McRaney, Carla Gugino til Jonathan Tucker og Patton Oswalt.

Det ser også ut som at serien vil få den slutten serien fortjener, og skal vi se tilbake på hva Yost og Co har gjort så er det meget trolig vil skje. Det vi også vet er at det i god tradisjon ikke vil gå rolig for seg. For tross for seriens sans for humor, karakterer og dypere tematikk har det ikke vært tatt lett på dødstallene (en rangering hovedkarakteren tilfeldigvis «leder» på hvis du ser på statistikken).

Alle prisene Justified ikke engang får nominasjoner for er naturligvis feil, men det har vært nok av serier og skuespillere på tv-skjermen igjennom årene som ufortjent ikke engang har blitt Emmy-nominert. Skal vi nevne The Wire?

Det er nok et håp for at serien rasker med seg noen nominasjoner og priser for sitt siste år, fordi det har serien fortjent. Dessverre handler prisutdelinger som oftest mer om penger, og naturligvis går de pengene til de store seriene. Den var kanskje en liten serie målt i seertall, men i sin rikelighet var Justified en av de største.

For å avslutte i passende stil, «You’ll Never Leave Harlan Alive».

https://www.youtube.com/watch?v=kZ_HzBSY4FE

Se opp for oppsummeringen av seriefinalen snart her på Serienytt.

Seriefinalen og alle sesongene av Justified er tilgjengelig nå på TV 2 Sumo.

Om forfatter

Steffen Stø
Steffen Stø
Freelancer
Annonse

Premierenyheter
Se hva som kommer

Intervjuer
Bak kulissene

Personvern

Serienytt.no benytter «cookies» (informasjonskapsler). En cookie er en liten tekstfil som blir lagret på din harddisk av nettstedet du besøker. Filen inneholder informasjon og blir blant annet brukt til å støtte deg som bruker og til statistikk. Det medfører ingen sikkerhetsrisiko for deg, og gjør at vi kan tilby deg en tjeneste som virker best mulig. Funksjonen kan slås av i de fleste nettlesere gjennom et menyvalg som «innstillinger», «sikkerhet» e.l.