Serienytt har blitt kjent med at den britiske storsatsingen Fortitude vil få et norsk hjem hos NRK. Ingen dato er nevnt i skrivende stund, noe ettersom serien ikke har fått en bestemt premiere på den britiske kanalen Sky Atlantic som huser dramaserien.
Dramaserien har Oscar-nominerte Stanley Tucci (The Lovely Bones), Michael Gambon (Harry Potter) og Christopher Eccleston (Doctor Who, The Leftovers) med i rollene.
Fortitude er en liten by i det brutale arktiske landskapet, og kjent som en av de tryggeste byene på jorda. Det har aldri vært en voldelig kriminell handling der. Inntil nå. I et så tett samfunn påvirker et mord alle og den urovekkende redsel for denne forbrytelsen truer fremtiden for selve byen. Når det kalde arktiske mørket gir seg og gir endeløse sommernetter, kjemper dette tilsynelatende idylliske samfunnet mot følelsesen av den morderiske skrekken som har blitt sluppet løs i idet den britiske etterforskeren Milton Caldwell (Tucci) ankommer byen.
Med i serien er også Richard Dormer (Game of Thrones), Luke Treadaway (Clash of The Titans), Sienna Guillory (Luther), Björn Hlynur Haraldsson (The Borgias) og Sofie Gråbøl (Forbrydelsen).

Sesong 1 består av 12 episoder på 60 minutter hver. Simon Donald (Low Winter Sun) står bak serien, mens Sam Miller (Luther) og Hettie Macdonald (The Tunnel) er noen av regissørene i sesong 1.
Serien som minner oss noe om en alternativ utgave av Broadchurch har vært noe på radaren til Serienytt siden den supre castingen ble kjent tidlig i år. Vi vet også utifra både bilder og info at også Norge vil være en del av serien, spesielt igjennom karakteren til Dormer som den norske politimannen Dan Anderssen.

Serien er siktet for en premiere i slutten av året på Sky Atlantic, men ser mer ut til å få en premiere i januar 2015 akkurat nå på den kanalen. NRK vil så følge etter med sin premiere på serien, men ettersom NRK har kjøpt inn serien såpass tidlig er det mulig at serien kan bli sendt tett opp mot den britiske premieren på serien.
