– Han vil bli savnet

I natt ble Robin Williams funnet død, 63 år. Skuespilleren og komikeren ble funnet død i sitt hjem i nord i California, med hva som ser ut til å være selvmord på grunn av kvelning. Skuespilleren har slitt med avhengighet i sitt liv og har den siste tiden vært depressiv.

Skuespilleren fikk sin start med The Richard Pryor Show i 1977, hvor han var med som manusforfatter og tidvis gjorde en rolle her og der. Senere fikk han det store TV-gjennombruddet Mork And Mindy som varte i 4 sesonger, som han fikk en Golden Globe og en Emmy-nominasjon for.

Annonse

Han var også en dyktig komiker, og sluttet ikke med å være stand-up komiker bare fordi han gjorde mer og mer skuespill. Bare de siste årene gikk han fra å reise til Irak for å underholde styrkene til å gjøre en stor stand-up turne i USA med showet Weapons of Self Destruction.

Senere på 80-tallet og senere år endte han opp å spille i filmer som Good Will Hunting, Dead Poets Society, The Fisher King og Good Morning, Vietnam som ga han en Oscar-nominasjon hver. Han vant Oscar for Good Will Hunting som Ben Affleck og Matt Damon skrev manus for i 1997. Hadde ikke Anthony Hopkins gjort en så mesterlig rolle som Hannibal Lecter i The Silence of the Lambs hadde Williams også gjort seg fortjent til prisen i 1992 for The Fisher King også. 

https://www.youtube.com/watch?v=6QHOhKs281Q

 

Med nok av andre filmer verdt å nevne hadde skuespillere de 3 siste årene kommet seg mer og mer tilbake til TV-skjermen. Noe som startet da Williams i 2012 dukket opp i Happy Feet-kollegaen Elijah Wood sin serie Wilfred som en alternativ utgave av seg selv. Noe han også gjorde samme år i den kritikerroste serien Louie, hvor Williams og Louie (Louis C.K.) snakket stygt om en mann de trodde alle hatet, bare for å finne ut at det var noen som virkelig kom til å savne han på en strippebar.

Williams blir forhåpentligvis husket like mye for hans roller som for hvordan han ga oss så mye glede meg humoren hans både i og utenfor TV og film. I hans siste TV-rolle The Crazy Ones gjorde han dette for meg, selv om det også minnet meg utrolig mye om hans karakter i Mork i Mork And Mindy som oftest. Det var spesielt bloopers som kom i slutten av episodene av serien som virkelig fikk meg til å le, og var med å vise Williams fremdeles kunne få oss til å le på egenhånd uten noe manus.

http://www.youtube.com/watch?v=JiW-n3nSSYk

Han kunne også få deg til å smile av noe så lite som en Nintendo-reklame, her en bit med hans datter Zelda (som ble oppkalt etter en kjent Nintendo-karakter).


Det var noe med han som viste at han var komfortabel med å gå både i de store og de små rollene. Tydelig og diskré. Han var en dyktig skuespiller som kunne gjøre både drama og komedie bra. Det føles også ekstra synd å tenke på at Williams uten tvil er en mann som hadde nok av kvalitet på lager til å få deg til å le fremdeles etter så mange år. U
ten tvil også fremdeles en skuespiller som kunne gjøre nok en fantastisk rolle.

Robin Williams vil bli savnet.

 

louie-s03e06-robin-williams-at-the-grave

 

Om forfatter

Steffen Stø
Steffen Stø
Freelancer
Annonse

Premierenyheter
Se hva som kommer

Intervjuer
Bak kulissene

Personvern

Serienytt.no benytter «cookies» (informasjonskapsler). En cookie er en liten tekstfil som blir lagret på din harddisk av nettstedet du besøker. Filen inneholder informasjon og blir blant annet brukt til å støtte deg som bruker og til statistikk. Det medfører ingen sikkerhetsrisiko for deg, og gjør at vi kan tilby deg en tjeneste som virker best mulig. Funksjonen kan slås av i de fleste nettlesere gjennom et menyvalg som «innstillinger», «sikkerhet» e.l.