Etter å ha gjort John Adams til fokus i en prisbelønnet miniserie er Martin Luther King Jr. neste historiske person som vil være i fokus i en miniserie på HBO.
Det har vært en del forsøk på å bringe Martin Luther King Jr. til realitet på film og TV, og ikke alle har lykkes. Nå vil riktignok HBO satse fullt på det, med David Simon i spissen melder Deadline.
Miniserien er basert på bok-trilogien America: In The King Years fra Pulitzer-vinneren Taylor Branch. Med Oprah Winfrey satt til en produsent-rolle til å bidra i prosjektet som ble satt opp på HBO allerede tilbake i 2010, den gangen med en annen mann i form av Robert Schenkkan som skrev 4 episoder av The Pacific for HBO.
Deadline skriver videre at Simon har bekreftet til Branch at han tar hånd om prosjektet som tar for seg King og hans forhold til Lyndon Johnson, John F og Robert Kennedy. Med er også marsjen mot Washington D.C., kampanjene i Birmingham og Selma, og marsjen for fattige han organiserte når han ble drept i Memphis i 1968. Dette blir noe som skal oppsummere de viktige aspektene i livet til King i likhet med hva John Adams gjorde med Adams i miniserien på HBO.
Med dette tar miniserien av alle bøkene i trilogien fra Branch som heter Parting The Waters, Pillar Of Fire og At Canaan’s Edge.
Simon vil skrive minst den første episoden, og lage en «bibel» for hvordan serien starte og avslutte. Sammen med Eric Overmyer som var med å produsere The Wire sammen med Simon, og som sammen skapte Treme også for HBO.
Nyheten kommer samme dag som HBO ikke valgte å gå videre med den potensielle serie The Money fra en annen HBO-veteran, nemlig David Milch (Deadwood, Luck).
