Den kritikerroste seersuksessen True Detective vil ventelig få en nye sesong. Men vil den lykkes?
Innen film er det vanlig at folk ser til regissøren for en indikasjon for hvor bra en film som ikke er sluppet kan ende opp med å bli. Dette mye fordi det er regissøren som har input på hver eneste aspekt med filmen fra manuset, skuespillerne til det visuelle og lyd-designet.
Innen TV er det ikke regissøren som har en slik posisjon, i hvert fall om regissøren ikke også er sjefsprodusenten (showrunner) for en serie. Dette er tilfellet for amerikanske serier, mens det er litt annerledes her hjemme.
I amerikanske serier er det som oftest at sjefsprodusenten for det meste involverer seg i manusarbeid, en sjelden gang regisserer vedkommende kanskje en episode. Det er sjefsprodusenten som er med å styre serien dag til dag, og med det ser over alt iforhold til regissørene som kommer inn for å gjøre en eller et par episoder per sesong.
For TV er regissøren for første episode eller TV-piloten viktigst, fordi det er denne personen som etablerer hvordan serien ser ut og føles som. Eksempelvis kan man i HBO-serien Luck se hvordan hele serien fra allerede andre episode føles ut som en Michael Mann-film etter at Mann regisserte første episode av serien, selv om Mann ikke regisserte episoden.
Med True Detective har både HBO og serieskaper Nic Pizzolatto gått en annen vei. Det er relativ få serier som har brukt samme regissør i hver eneste episode, og en sesong som tilsvarer nesten like mye TV-tid (og kanskje arbeid) som en 13-episoders dramaserie på 42 minutter. Det er mye arbeid som er lagt ned her, det er imponerende hvor intakt Cary Funkunga er på regien av denne serien.
Med Fukunaga har True Detective også klart å vise en person som stiller sterkt på lik linje med f. eks Rian Johnson (filmen Looper) og Michelle MacLaren (som også regisserer Game of Thrones og The Walking), begge fra Breaking Bad som virkelig viste sine styrke i de siste episodene av serien.

True Detective er så godt sammensatt. Ja, det skal mye til for å slå den kjemien og det skuespillet Matthew McConaughey (Cohle) og Woody Harrelson (Hart) leverer, men man skal ikke glemme folk som Fukunaga.
Men aller mest må vi ikke glemme hjernen bak alt dette, mannen som hadde visjonen og en klar plan om True Detective i hodet, nemlig serieskaper Nic Pizzolatto. Når han forlot sin tidligere jobb som lærer på et universitet hvor han lærte i litteratur og fiksjon gikk denne mannen over til å satse på noe som var hans, men for det måtte han plante sine røtter i den amerikanske TV-bransjen med The Killing som han skrev episoder for.
Våren 2012 hadde mannen lagd ferdig et manus som var så ettertrakta at nesten alle de store involverte som Netflix, HBO, Starz og Showtime var med å by på prosjektet med McConaughey og Harrelson tilknyttet. Med suksessen til True Detective kan det virke som at sesong 1 allerede var en vinner fra starten da HBO hanket inn prosjektet.
Nå kommer allikevel en ny runde for Pizzolatto å bevise seg at han er en like fantastisk, eller i hvert fall en veldig bra forfatter og serieskaper med sesong 2 av True Detective (HBO ikke bekreftet det enda, men dette er bare formalitet ettersom HBO har allerede signert ny avtale med Pizzolatto).

Man skulle kanskje tro at det vanskelig å slå hva sesong 1 leverte, men det blir også enda vanskeligere når True Detective som en antalogi-serie nå må ikke bare avslutte historien med Cohle og Hart, men McConaughey og Harrelson returnerer heller ikke til neste sesong. Tilbake i sesong 2 er heller ikke Fukunaga, og det er også nevnt at sesong 2 vil ha flere regissører.
Muligheten for at birolle-skuespillere som Tory Kittles og Michael Potts (Papania og Gilbough) er mulig, men Michelle Monaghan (Maggie) returnerer neppe siden hun er involvert i en HBO-pilot som trolig ender opp som serie. Det er allikevel skuespillere som lettere kan erstattes, og ganske trolig vil være mindre savnet enn McConaughey og Harrelson.
Det er nok for tidlig å si om sesong 2 kan lykkes. Men med en mann som Pizzolatto bak manus og med en form for produsent-rolle fra Fukunaga (ergo han kommer vel til å gi tips og notater til regissørene i sesong 2) har jeg tro på at dette går bra. Om det ikke blir på det høye nivået (bortsett fra enkelte biroller i serien) i sesong 2, så har jeg i hvert fall troen på at sesong 2 blir verdt å få med seg.
Uansett hvor fantastisk McConaughey har vist seg å være de siste to årene, det har fantes så mange gode skuespillere før han. Med anerkjennelsen og suksessen til True Detective sesong 1, har HBO en mulighet til å skaffe nesten hvem som helst som er villig til å innta hovedrollen. 8 episoder er også ekstra appellerende for flere gode skuespillere fra film. Det ville ikke overrasket meg om at kanskje navn som Michael Fassbender, Bryan Cranston o.s.v. er allerede er i kikkerten for sesong 2.
Gi Pizzolatto en sjanse til å vise seg fram om han feiler eller ikke, før man starter å gråte bare fordi McConaughey, Harrleson og Fukunaga er borte. Skuespillere er ikke det vanskeligste å erstatte, selv om kjemien mellom Harrelson og McConaugey er unik. Det som er vanskelig å erstatte er mannen som skapte Rust Chole og Martin Hart, nemlig Nic Pizzolatto.
