Firefly fans har grunn til å juble. Mal og Jayne vil bli gjenforent på skjermen igjen i ABC-serien Castle.
I sin første rolle etter at Chuck takket for seg etter fem sesonger, så vil Adam Baldwin gjenforenes med sin tidligere sci-fi kollega Nathan Fillion i ABC-hiten Castle. Baldwin vil ha en gjesterolle som en tøff etterforsker ved navn Ethan Slaughter. Han skal etter sigende vise Castle den litt mer skitne siden av politietterforskninger og gi han et nytt og farlig perspektiv på fremtidige saker som til slutt vil sette krimforfatteren i fare innen sesongslutt.
Baldwin og Fillion spilte også sammen i Firefly-filmen Serenity fra 2005.
Firefly-referanser i Castle
Det er ingen hemmelighet at Nathan Fillion er stolt over tiden i Firefly og gjerne skulle sett at serien fikk en film-oppfølger. I Castle har det ved flere anledninger vært såkalte metareferanser til Firefly. Her er noen eksempler:
I en Halloween-episode kler Rick Castle seg ut i et antrekk kliss likt det Fillion brukte i rollen som Kaptein Malcolm Reynolds i Firefly. Sjekk ut de festlige referansene fra Castle sin datter.
«Didn’t you wear that like five years ago? Don’t you think you should move on?»
I Firefly var engelsk og kinesisk hovedspråkene, så en del av dialogen ble gjort på kinesisk. Her er et klipp fra episode 3.09 hvor Castle overrasker Beckett ved å snakke nettopp kinesisk.
Beckett: «Semester abroad?»
Castle: «Nah, from a tv show I used to love.»
Og hvorfor gi oss med to når vi kan ta tre? I Firefly episoden «The Train Job» så fyrer Jayne (Adam Baldwin) av et skudd som treffer skurken i beinet hvorpå Captain Reynolds (Nathan Fillion) berømmer han for et bra skudd. Jayne svarer da «I was aiming for his head». I Castle får vi en nesten identisk situasjon hvor Beckett berømmer Castle for «a hell of a shot» hvorpå Castle svarer «I was aiming for his head» i samme monotone stemme.
